MDM – NADCHODZĄ ZMIANY III KWARTAŁ 2015

//MDM – NADCHODZĄ ZMIANY III KWARTAŁ 2015

MDM – NADCHODZĄ ZMIANY III KWARTAŁ 2015

Od początku 2015 roku rynek kredytów hipotecznych dynamicznie się zmienia. Wymagany wkład własny z początkiem stycznia wzrósł do 10% wartości kredytowanego mieszkania, a następne lata zapowiadają wzrosty po kolejne 5% – w 2016 do 15% i do 20 % w  2017 roku.

Zmiany dotyczą także rządowego programu dofinansowania mieszkań MDM. Nowelizacja przepisów uchwalona przez sejm w czerwcu 2015 wnosi wiele korzyści dla zainteresowanych programem MDM rozszerzając nie tylko beneficjentów, ale i przedmiot zakupu.

Co nowego?

Główną zmianą jest włączenie do programu nieruchomości z rynku wtórnego, co w znaczny sposób powiększa pulę dostępnych na rynku mieszkań. Limity cenowe mieszkań objętych programem dla rynku wtórnego i pierwotnego są jednak różne.  Ograniczenie wysokości ceny m² mieszkania z rynku wtórnego kwalifikującego się do dopłaty  jest większe niż w przypadku nowych mieszkań.

Jak policzyć limit?

Przykład:

Aktualny limit cenowy objęty dopłatą na III kwartał 2015 r. wynosi- 6 588, 32 zł/m².

Limit cenowy rynku wtórnego obliczymy następująco:  6588,32 * 81,81%= 5 389, 90 zł/m2

Wysokość możliwych limitów cenowych jest znana. Sejm przyjął proponowane zmiany z dniem 25 czerwca 2015 r., ale co dalej? Teraz Ustawą zajmie się Senat. Ma 30 dni na zgłoszenie poprawek. Następnie projekt nowelizacji ponownie zostanie rozpatrzony przez Sejm. A w następnej kolejności zostanie skierowany do podpisu przez prezydenta. Końcowym etapem będzie ogłoszenie zmian w dzienniku ustaw.  Po upływie 14 dniowego vacatio legis zmiany wejdą w życie. Analizując procedurę legislacyjną realnym terminem wejścia zmian w życie jest przełom września i października.

Gdzie zajdą główne zmiany ? 

1. Beneficjent:

Dla rodzin wychowujących co najmniej 3 dzieci MDM jest dostępny także w przypadku zakupu kolejnego mieszkania. Dla modelu rodziny 2+3 lub 1+3 wychowującej troje dzieci zniesiony zostaje także limit wieku, dla biorących kredyt z dofinansowaniem w ramach programu MDM.

Zniesione zostaje także ograniczenie dotyczące współkredytobiorcy, (lecz nie współwłaściciela)- po zmianach, może ty być każda osoba zaakceptowana przez bank.   

2. Przedmiot zakupu:

Do programu zostają włączone nieruchomości z rynku wtórnego a także nieruchomości budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych (wkład budowlany).   

3. Kwoty dopłat:

Wzrosną kwoty dopłaty do wkładu własnego dla osób z 2 lub większą liczbą dzieci.

Zmienia się sposób wyliczenia dopłaty dla osób z co najmniej 3 dzieci:

Dopłata przysługuje do 65 m² powierzchni użytkowej, wyliczana jest wg następujących wzorów:
nieruchomość o powierzchni do 65 m²:
Powierzchnia użytkowa * średni wskaźnik przeliczeniowy * 30%
nieruchomość o powierzchni większej niż 65 m²: 65 m² * średni wskaźnik przeliczeniowy *30%

Rodziny wychowujące dwoje dzieci  maksymalna kwota dopłaty wzrośnie o 33% , dla osób z trójką lub większą ilością dzieci aż o 160 %.

Kwota dopłat nie ulegnie zmianie w przypadku singli oraz rodzin w modelu 2+1.

4. Przelew środków z BGK:

Dopłaty do nieruchomości oddanej do użytkowania (umowa przedwstępna, nie deweloperska) MDM trafi bezpośrednio na rachunek dewelopera przed  aktem notarialnym przenoszącym własność.

Podsumowanie 

Nadchodzą pozytywne zmiany dla wszystkich zainteresowanych zakupem nieruchomości w programie MDM. Korzyści odczuje cały rynek nieruchomości co być może dodatkowo go zdynamizuje. Największą rewolucją nowelizacji jest włączenie do programu rynku wtórnego oraz zniesienie ograniczeń metrażowych i wiekowych dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.  

Źródło: http://www.bgk.com.pl/mieszkanie-dla-mlodych/informacje-o-programie-md-m

2018-02-14T11:39:22+00:00

Zostaw komentarz

TRANSLATE